ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Sára, západosibiřská lajka

Kdy získává štěně průkaz původu (zkratka PP)?

Štěně získá průkaz původu v případě, že jsou jeho rodiče tzv. chovní jedinci, tj. chovný pes a chovná fena. Uchovnění psů vyžaduje splnění určitých kritérií, jejichž rozdíly se řídí plemennou příslušností psa. Rámcová kritéria obsahují svod dorostu, bonitaci, výstavy, zkoušky, žádost o uchovnění psa. Pokud se narodí štěně rodičům, kteří sice mají průkaz původu, ale nebyli uchovněni, nemá jejich potomek na vystavení průkazu původu nárok.

Co znamená zkratka DKK?

Zkratka DKK je sestavená z počátečních písmen slov Dysplazie Kyčelního Kloubu. Dysplazie je degenerativní onemocnění, jehož příčin je několik. Dysplazií trpí zejména velká a obří plemena psů. Bohužel se tato choroba v současné době vyskytuje i u středních plemen. Některé kluby již požadují např. u svodu a bonitace posudek rtg vyšetření i u "střeďáků". Zda pes trpí dysplazií se zjistí z pořízeného rentgenového snímku. Ten je vhodné pořídit ve věku 12 - 15 měsíců. Vážnost této choroby je značena stupněm 1,2 - slabá a střední; 3,4 - těžší a závažná.

Může psí blecha napadnout i člověka?

Psí blecha parazituje na člověku v případě, že jí nepostačuje dosavadní teritorium - pes. Dochází k tomu v ojedinělých případech, protože v drtivé většině případů majitelé při prvním zjištění přítomnosti blechy u psa, okamžitě ošetří srst přípravkem vhodným k jejich likvidaci. Nedojde tudíž k přemnožení blech v takovém množství, aby byly nuceny parazitovat na člověku.

Co je to koprologické vyšetření?

Koprologické vyšetření znamená vyšetření exkrementu (trusu). Toto vyšetření je vhodné provést u psa alespoň dvakrát do roka. Výsledky rozboru exkrementu poukáží na počátky mnohých potíží, nebo také ne a majitel psa může být klidný. Od majitele psa to vyžaduje následující: na vycházku si připravit čistou lahvičku se širokým hrdlem a patentním uzávěrem (např. od přesnídávky), na lahvičku nalepit štítek se jménem a bydlištěm majitele psa, jménem psa a popisem plemene (např. pudl střední), na vycházce po psovi sebrat jeden váleček exkrementu, vložit do lahvičky a odnést do kterékoliv veterinární ošetřovny. Rozbor bývá zpravidla hotový již následující den a jeho cena se pohybuje mezi 40,- - 60,-Kč. Tato suma je za preventivní péči o zdraví našeho psa a jiných zvířat určitě směšná v porovnání s nákladnou léčbou choroby v pokročilém stádiu.

Jak často koupat celého psa?

Časté koupání a sprchování celého těla psa za použití šamponů není vhodné. Srst ztrácí elastičnost, přirozená maziva, mohou vzniknout kožní problémy typu lupů, vyrážky vzniklé následkem používání nevhodného typu šamponu apod.. Změknutí srsti bývá dokonce u některých drsnosrstých plemen (knírač, jezevčík...) nežádoucí. Denně lze psovi sprchovat následující partie těla: přední, zadní tlapy, břicho, oblast kolem konečníku, vous. Pokud se rozhodnete psa vykoupat v častých intervalech po sobě vždy před výstavou, doporučujeme předem se informovat u veterinárních lékařů nebo v chovné stanici o vhodných koupelových přípravcích.

Co to znamená, uhýbá-li pes očima pohledu člověka?

Toto zjištění nemusí majitele zneklidnit, ba naopak, může jej potěšit. Podřízený jedinec se nevydrží dívat zpříma do očí nadřízeného jedince. V našem případě je podřízený jedinec pes a nadřízený jedinec alfa člověk. Uhýbá-li pes přímému pohledu očí člověka, je vše v pořádku.

Náš pes po nás neustále škrábe packou a chce, abychom ho hladili. Někdy je to až obtěžující. Naopak, když ho chceme někdy pohladit my, aniž by před tím zaškrabal packou, zavrčí na nás. Máme ho nechat tuto činnost provádět nebo mu ji zakázat?

Zakázat. Pes evidentně řídí chod událostí kolem něj. On udává povely vám, místo toho, aby vy jste udíleli povely jemu. Majitel psa musí mít neustále na paměti, že každou situaci minutu od minuty musí řídit jakožto nadřízený jedinec ve smečce on sám. Psovi nepřísluší, aby rozhodoval o dění ve smíšené lidsko-psí smečce. Při prvním pokusu o další zaškrabání packou řekněte rázné hlasité "ne!", "nesmíš" nebo prostě a jednoduše odkažte psa na jeho místo. Budete-li jej chtít pohladit, oslovte ho veselým hlasem jménem, přivolejte, posaďte a pohlaďte. Nebude-li vrčet, můžete jej chválit, bude-li vrčet křikněte ostré "fuj!". Každou činnost, kterou vyvolával váš pes, musíte obrátit a vyvolávat vy. Pes po nějaké době vašeho neústupného chování pochopí, že jeho místo je na hodnostním žebříčku až pod vámi a postupně se samovolně nastolí hierarchický pořádek ve smečce, který bude pes respektovat.

Ještě nikdy jsme psa neměli, ale toužíme po něm. Líbí se nám velcí psi. Nemáme však mnoho času a manžel trpí závažnými kloubními potížemi. Máme šanci za těchto okolností zvládnout psa?

Šance je vždy to první v řadě, co má člověk k dispozici v první fázi rozběhu nějaké činnosti.Avšak co se chovu živých tvorů týče, před touto šancí musí nutně dojít ke zvažování všech pozitiv a negativ. Jestliže nemáte mnoho volného času, neuvažujte o pořízení ani velkého ani malého psa. Ideální je v tomto případě pořízení menšího akvária, jehož obyvatele nemusíte několikrát za den venčit, cvičit, vychovávat, kartáčovat a upravovat srst a mnoho dalšího. Jestliže si čas upravíte a budete jej mít dostatek na chov psa, pečlivě zvažte svůj zdravotní stav. Pokud není uspokojivý, nemá význam připnout si na vodítko psa o váze 40-60 kg. Stejnou radost, denní potěchu a mnoho legrace vám zprostředkuje i pětikilogramový psík, který bude vaše klouby šetřit. Vaši zálibu ve velkých psech lze pochopit, nicméně chudák obr by nechápal vaše zdravotní a časové problémy a věřte, že by netrvalo dlouho a dostavily by se konfliktní situace uvnitř vaší smečky. Těmi by samozřejmě nejvíce trpěl pes.